Medicinos centras LORAVITA skambinti I-V nuo 16 iki 21 val. tel.: +370-657-89603
Paieška Vaistai.lt
 Į PRADŽIĄ     DUK     APIE MUS     KONTAKTAI     REGISTRUOTIS     STRAIPSNIAI     Naujas dizainas


Pacientų slaugos namuose problema ir aktualumas

Kam reikalinga tokia paslauga kaip "ligonių slauga namuose" ?
Su kokiomis problemomis susiduria artimieji ?
Senyvų ir slaugos reikalaujančių ligonių ypatumai, kaip su jais tvarkytis ?

Ruošė Zita Tarandienė

Statistikos departamento duomenimis Lietuva sensta. Mažas gimstamumas ir emigracija prisideda prie gyventojų senėjimo tendencijos. Manoma, kad 2050 metais kas trečias lietuvis bus pensininkas, daugės ir neįgaliųjų.
Jau dabar ne visi, kuriems reikalinga slauga, turi galimybę patekti į slaugos ir reabilitacijos įstaigas. Yra šeimų, kurios negali patikėti mylimo žmogaus svetimoms, nors ir labai patikimoms rankoms.
Yra ir tokių artimųjų, kurie nori slaugyti savo artimąjį patys, tačiau dažnai nežino kaip.


Kaip bebūtų graudu, tačiau senstame visi. - „Senatvė yra labai nepopuliarus dalykas“ - rašė šveicarų psichiatras Čarlas Gustavas Jungas veikale „Siela ir mirtis“. Senatvė - stotelė, kurion skuba kiekvieno gyvenimo traukinys. Kas mūsų ten lauks - priklauso nuo mūsų pačių ir valstybės.

Vieni žmonės sensta natūraliai, kitus fizinė ar psichinė negalia užgriūva „kaip perkūnas iš giedro dangaus“. Neįgalių asmenų slauga namie - pigiausia, pažangiausia, ligonių mėgstamiausia sveikatos priežiūros forma - įkurta ir tobulinama daugelyje pasaulio valstybių daugiau nei 50 metų. Mūsų visuomenei apie profesionalią slaugą namie kol kas tik pasvajoti.
Kaip ir kiti mokslai, slauga - atskiras mokslas, o slaugos paskirtis yra pagalba žmonėms nustatant ir pasiekiant jų sveikatos potencialą darbo ir gyvenimo aplinkoje. Slaugytojas turi turėti plačios apimties išsilavinimą, tam reikalingą kompetenciją, todėl natūralu, kad namuose slaugantys artimieji, palyginti su profesionaliais slaugytojais, neturi ir negali turėti pakankamai žinių.

Namų slaugytojų žinios, įgūdžiai bei tikėjimas savo sugebėjimais būtinas slaugant artimąjį, nors ir žinom, kad rūpinimasis ir slaugymas dažniausiai neapsiriboja vien praktinių uždavinių sprendimu. Visgi, reikalingos profesionalių slaugytojų konsultacijos, nors ir didžiausia slaugymo našta gula ant artimųjų pečių.
Artimųjų slaugymą visuomenė priima kaip savaime suprantamą dalyką, kaip šeimos problemą. Kartu vis dažniau pastebima ir kalbama, kad dėl nuolatinės įtampos ir per didelio krūvio nukenčia ligonio artimųjų sveikata, emocinė, dvasinė, socialinė pusiausvyra. Artimuosius slaugantys žmonės susiduria su daugybe socialinių, psichologinių ir sveikatos problemų.
Artimųjų slauga skiriasi nuo profesionalų slaugos, nes trūksta to, kas profesionalioje slaugoje gerai išplėtota - distancijos. Slauga tampa svarbiausia šeimos pareiga ir dauguma namiškių užmiršta, kad be slaugytojo vaidmens turi ir kitų vaidmenų. Slaugydami artimieji neretai nesuvokia, kad pailsėti reikia ir jiems.

Kodėl sunkūs ligoniai, kurie priklauso nuo kitų, neretai jaučiasi našta. Kaip galime jiems padėti, kad ligos ir senatvės akivaizdoje žmogus jaustųsi oriai ?
Dažnai pacientai ar seni žmonės jaučia kaltę dėl savo ligos, senatvės, dėl priklausomybės. Tai atima vidinę energiją, reikalingą susidoroti su esamomis problemomis. Kaip galime padėti tokiems žmonėms ?
Jeigu turime šalia tokį žmogų, pirmiausia artimieji turi stengtis padėti jam priimti pasikeitusią padėtį ir padėti susitaikyti su savo liga ar priklausomybe. Dažniausiai iš pradžių žmogus neigia ligą ir elgiasi taip, lyg nieko nebūtų atsitikę. Tai natūrali psichologinė savigyna, tačiau nenorint ar nesugebant priimti pagalbos, galima labai greitai pabloginti savo būklę.
Kalbant su tokiu žmogumi, labai svarbu išsiaiškinti jausmus, nereikia bijoti aptarinėti ir skaudžių dalykų. Svarbu slaugomajam suteikti galimybę pajusti, kad jis dar gali valdyti bent kai kurias savo gyvenimo sritis.

Kartais seni ar neįgalūs žmonės būna pikti, visu kuo nepatenkinti, tuomet artimieji mėgina juos perauklėti. Ar reikia auklėti senyvą ar ligotą žmogų ?
Slaugant sergantįjį, išvengti nuomonių nesutapimų, įvairių nesusipratimų dažniausiai neįmanoma. Artimųjų nuomonė nebūtinai turi visais klausimais sutapti. Kokia bebūtų liga ar kitoks sveikatos sutrikimas artimiesiems sunku ir neįmanoma nuo to atsiriboti, nukenčia, žinoma, ir slaugymo kokybė, ir tarpasmeniniai santykiai. Slaugančius artimuosius labiau trikdo ir iš pusiausvyros išveda ne slaugomojo kognityviniai sutrikimai (pvz.: dėmesio, mąstymo sutrikimai), o tam tikras ligonio elgesys.

Senyvo amžiaus žmonėms būdingas didesnis jautrumas, greitesnis pažeidžiamumas, įtarumas, irzlumas, egoizmas, jie lengvai pradeda ašaroti dėl visai neliūdnų bei nejuokingų dalykų. Tad ligos sukeltos emocijos dažnai yra perdėtos ir iškreiptos. Kai kurie pagyvenę žmonės patiria haliucinacijas - mato žmones ir daiktus, kurių iš tikrųjų nėra. Kadangi tai yra pavojinga, artimieji tokių fantazijų neturėtų nei paneigti, nei patvirtinti, nes visa tai tik sustiprintų globotinio haliucinacinį įsitikinimą, mat jis tai suvokia kaip matomą ir girdimą realybę.

Tokiais atvejais galima pabandyti pašalinti pavojaus jausmą sakant "aš nematau to žmogaus, bet suprantu, kad tu jo bijai” ir panašiai. Reikia leisti suprasti, kad slaugomojo išgyvenimai priimtini kaip realūs. Prisilietimas prie rankos, apkabinimas gali padėti grįžti į tikrovę. Nereikia kritikuoti, nes tai sukels priešingą poveikį - nepatiklumo jausmą, atsiribojimą.
Daugiau padėsime, jeigu leisime slaugomajam kiek įmanoma spręsti pačiam. Slaugant reikalingas atlaidumas - tiek sau, tiek kitam asmeniui.

Kaip turėtų gyventi slaugomojo artimieji ?
Prisitaikydamos prie artimojo ligos ar priklausomybės, daugelis patiria sunkumų, jaučiasi tarsi išstumti iš visuomenės. Išgyvenant dėl aplinkinių požiūrio, pradedama jų šalintis, vengiama apie rūpesčius pasakoti pašaliniams, atitolstama, todėl izoliacija didėja ne tik sergančiajam, bet ir šeimos nariams. Slauga namuose artimiesiems tampa pernelyg sunki dėl įvairiausių priežasčių, t.y. dėl elgesio problemų, susijusių su konkrečia liga, slaugomojo dezorientacijos, asmenybės pasikeitimo, ir pagaliau, dėl laisvo laiko trūkumo.
Stengiantis kuo geriau prižiūrėti sergantįjį, nereikia pamiršti ir savo galimybių ribų - ko iš savęs tikėtis. Kol neįveikė stresas ir nuovargis, skirti sau laiko ir prašytis pagalbos, nes kai pastangos viršija žmogaus galimybes (tai gali tęstis ilgai), vietoj sėkmės ir pasitenkinimo ištinka krizė. Sunkiausia, kai slaugymo atsakomybė suverčiama vienam asmeniui. Kad to neatsitiktų, slaugytojas turėtų sudaryti tinklą:
  • užsitikrinti šeimos ir kitų socialinių šaltinių paramą;
  • sudaryti mažų ir didelių užduočių sąrašą;
  • išlaidų aptarimas su kitais artimiausiais giminaičiais;
  • perduoti slaugą nors keletui valandų per dieną kitam asmeniui ir tą laiką skirti savo poreikiams;
  • labai svarbu daryti pertraukas ir slaugymo atsakomybę laikinai perduoti į patikimas rankas.

Nevenkite išsipasakoti savo abejones, įtarimus, nes esant reikalui aplinkiniai Jums gali padėti. Tik esant kartu, galime padėti spręsti sudėtingas socialines, medicinines problemas.

Šio straipsnio turinys ir teisės į jį priklauso UAB MC LORAVITA. Draudžiama viešai naudoti šį tekstą ar tik jo dalį, nenurodžius šaltinio www.loravita.lt.

Papildomas darbas psichiatrui !

Darbui Klaipėdoje reikalingas PSICHIATRAS
www.loravita.lt/darbas

Paslaugos

Naujienos

Priklausomybės narkotikams gydymas
Abstinencijos simptomų dėl priklausomybės opioidams gydymas. Daugiau...

Priklausomybės alkoholiui gydymas
Medikamentinis kodavimas ne tik 12-ai, bet ir 3 bei 6 mėnesiams- dar patikimiau, dar pigiau. Daugiau...


Mūsų draugai

Pagalba azartiniams lošėjams

Priklausomybės alkoholiui gydymas

Psichologinės paslaugos Kaune

Psichologų katalogas

Kompiuteriai, GPS, servisas


Kitapsichiatras psichiatro pagalba konsultacija psichiatrai psichiatrinė psichiatrijos psichiatrija psichologinė diagnostika psichodiagnostika vaikų psichologas paauglių psichologas psichologo psichologinė diagnostika diagnozė diagnozuoja ištiria atlieka tyrimus psihologas psihologo psihologinis psihiatras psihiatro psihiatrija psihiatrinė tyrimas ištyrimas tyrimai atminties atminčiai asmenybės asmenybė emocijos emocijų emocijas mąstymas mąstymo mmse mini mental mmpi iq psichoterapija psichoterapeutas psichoterapeuto terapija terapeutas terapeuto asmeninė individuali grupinė porų poroms šeimų šeimos šeimoms šeimoje sąntykiai sąntykių problemos problemas pablogėjus pablogėjimas atšalimas atšalimo nesusikalbėjimas nesusikalbėjimui nesusikalbant nebendravimas nenoras nevalgo nevalgymas anoreksija anorexija anoreksijos anorexijos bulimija persyvalgymas bulimijos bulimijai anoreksijai anorexijai svorio svoris kritimas sumažėjimas sumažėjus mažėjant didėjant nutukimas tukimas antsvoris antsvorio viršsvoris viršsvorio antsvoriui viršsvoriui sorumas storumui per didelis atsikalbinejimas neklausymas atsikalbinėja neklauso nebendrauja nebendravimas nenori bendrauti eiti į mokyklą mokytis mokslai problema problemos problematiškas probelematiškų alkoholis vartojant vartoja alkoholį alkoholimas nuo alkoholio alkoholizmo geria geriant užgėrus užgėrimai girtuoklis girtuolystė girtuoklio užkodavimas kodavimas užsikoduoti užkoduoti koduoti gydyti pagydyti gydymas gydymo gydytojai gydytojas išblaivinimas blaivina išblaivna blaivinimo išblaivinimo detoksikuoja detoksikacija pagirių pagirios pagirioms priklausomybė priklausomas priklausomybės priklausomybei simptomai simptomų pachmielas pachmielo pachmielui pahmielas pahmielo pahmielui revia revijos ravios revija subaxone subaxono subaxonu suboxonu suboksonu suboksonas subaksonas saubaksonu suboxone suboxonu narkomanijos narkomanus narkotikai narkotikų heroinas neroino heroinui opijus opijatai opiatai opiatų opijatų pakaitinė pakaitinei lomkės lomkių lomkėms athodas athodams athodo atchodas atchodui atchodo hašišas hašišo hašišui narkotikas narkotikams narkomanas impotecija inpotencija impotencijos inpotencijos frigdiškumas frigidiškumo frigiškumas frigiškumo lytinis lytinės lytinių lyties varpa varpos varpai varpą makšties makštį makščiai makštimi besimylint mylėtis mylintis lovoje lovos lovą nestovi stovėjimas stovėjimu netraukia nesinori nesusijaudinu susijaudinti sujaudina nesujaudina pasitenkinti psitenkinimo pasitenkinimui pasitenkinant orgazmo orgazmas orgazmui šlapimo urogenitalinės urogenitalinė šlapimas šlapimo šlaplės šlaplę šlaplei besišlapinant nelaikymas susilaikymas nelaiko susilaiko venerologija venerines veneros venerinę venerologinę atsitiktiniai atsitiktinių potraukis potraukio noras noro nenoriu nesinori netraukia nedomina nemalonu skausmingas skausminga skaumingi kraujo greitis kraujotaka kraujotakos kraujotaką echoskopija echoskopuoja echoskopijai echoskopijos echoskopas ehoskopuoja ehoskopijai ehoskopijos ehoskopuoja prostata prostatos prostatai prostatitas prostatito šlapinimosi šlapinantis besišlapinant PSA antigenas antigenų antigenus HPB apyvarpė apyvarpės pasiatėlis penis penio peniui fimozė fimozės phimopzė phimozei phimozės apipjaustymas apipjaustymo apipjaustymui apipjaustimą berniukų berniukams berniukus berniuką berniuko vitaminai maisto papildai papildų papildus sportininkams sportui sporto sportuojantiems nerimui nerimo nerimą deprija depresijos depresijai miegas miego nemiga mieguistumas miegui užmigti užmigimas įtampa štampai stresui streso stresą įtampą kepenims kepenų kepenis apetitas apetito apetitui atminčiai atminties atmintis dėmesys dėmesio dėmesiusi nuovargis nuovargio nuovargti nuvargės nuvargusi nuvargimas nuovargį kaunas kaune klaipėda klaipėdoje klaipėdos kauno medicinos centras medikai medikas mediko gydytojas gydytojo gydytojai specialistas specialistai specialistų loravita lora vita depresija depresijos antidepresantų antidepresantais antidepresinis depresinė depresijai depresinės panikos prieuolis priepuolio priepuoliai priepuolių panika panikai baimės baimė baimingumas nepasitikėjimas nepasitikėjimo fobija fobijos fobijoms fobiją drebulys drebėjimas širdies širdžiai nervai nervuotumas nervingumas jautrumo jautrumui jautrumas padidėjęs sumažėjęs vargina vargstu vargsta jautri vegetodistonija vegetacinė nervų sistema vegetodistonijos vegetodistonijai vegetacinei vegetacinės sistemos svaigimas svaigimo svaigimui svaigimą sukimasis sukimą sukimusi sukimui svaigimas svaigimą svaigimo pykinimo pykinimas pykinimui pykinimą skausmas skausmo skausmingumas skausminga skausmingi skausmą skausmui tirpimas tirpimo tirpimą tirpimui trukčiojimas trukčioja trūkinėja vaidenasi girdi haliucinacija haliucinacijos vaidenimosi kalba komentuoja pataria tyčiojasi balti arkliai baltų arklių baltiems arkliams psichozės psichozė psichozei psichikos psichiką psichotropai psichotropinis psichiatrija psichozinis neuroleptikas neuroleptikų neuroleptikai neurolepsinis neurolepsinio neuroleptikais benzodiazepinai benzodiazepinus benzodiazepinų grupė grupės grupei trankvilizacija trankviliantai trankviliantų trnakviliantais trankviliantas trankviliatą xanax ksanaks xanaks xanakso ksanakso ksanaksui xanaxui xanaxą ksanaksą bromazepamas bromazepamui bromazepamais bromazepamo leksotanilis leksotanilio leksotaniliu leksotaniliui lexotanil lexotanilis lorafen lorafenas lorafeno laorafenui lorafenu loorafeną klonazepam klonazepamas kolanepamo klaonazepamui clonazepam clonazepamas clonazepamui tikas tiko tikui tiką pogimdyvinė pogimdyvinės po gimdymo pogimdyvinei senatvinei senatvinė sanatyvinei senatyvinė demencija silpnaprotystė silpnaprotis silpnapročiai demencijos demencija silpnaprotystę silpnaprotystei orientacijos orientacija dezorientacijs dezorientacijai dezotorientuotas orientuotas neorientuotas nusišneka nusišnekėjimas neištikimybė neištikimas neištikima neištikimybės neištikimo dirglumas piktumas dirglus piktas neramus piktumą dirglumą potrauminio potrauminis potrauminiam potrauminį postresinis stresinį streso šizofrenijos šizofrenija šizofrenijai šizofreniją shizofrenija shizofrenijos shizofrenijai shizofrenikas shizofrenikų shizofreniką šizofrenikas šizofrenikų šizofreniką kliedesys kliedesiai kliedesio kliedesiams kliedesių mdp maniakinė maniakas maniakų maniakui litis ličio bipolinio bipolinis bipoliniam svyravimas svyruojanti svyruoja generalizuoto generalizuotas generalizuotam obsesinis obsesinio obsesiniui obsesinį įkyrios įkyriai įkyrumai įkyrumus įkyrumą reakcija ūminė ūmi reaksijos reakcijai traukuliai traukulius trsaukuliams disociaicnių disociacinis disociaciniam asmenybinis asmenybės asmenybei hipohondrija hipohondrinio hipohondrijos hipohondrikui somatoforminė somatoforminės somatoforminei disfunkcijai disfunkcijos disfunkciją disfunkcija neurastenija neurastenijos neurasteniją košmariški košmarai košmarus košmarams košmarą vaginizmas vaginizmo vaginizmui vaginizmą ejekuliacija priešlaikinė priešlaikinės ejekuliacijos priešlaikinei orgazmo transeksualumo transeksualumui transeksualumas autizmas autismo autizmui autizmu hiperaktyvumas hiperaktyvus hyperaktyvumo hiperaktyvumo hyperaktyvus mikčiojimas mikčiojimo mikčiojimui mikčiojimą profesionalas profesionalus geras geriausias geriausio geriausi privatus privataus privačio privatų mokamas mokamų mokamos mokamoms mokami konfidencialu slapta neoficialu konfidencialiai slaptai nuolaidos nuolaida nuolaidoms nuolaidą.