Medicinos centras LORAVITA skambinti I-V nuo 16 iki 21 val. tel.: +370-657-89603
Paieška Vaistai.lt
 Į PRADŽIĄ     DUK     APIE MUS     KONTAKTAI     REGISTRUOTIS     STRAIPSNIAI    Naujas dizainas


Grupinė psichoterapija

Kas tai yra grupinė psichoterapija ?
Kokią naudą duoda grupinė psichoterapija ?
Kaip vyksta grupinė psichoterapija ?
Ruošė gyd. psichiatras V.Šlioža

    Savo gyvenime mes kontaktuojame su kitais, pažystamais ar nepažystamais žmonėmis, vadovais ir bendradarbiais, šeimos nariais. Su vienais užmezgame tvirtus ir ilgalaikius ryšius, su kitais bendraujame tik kelias minutes. Dažnai, savo valia ar nepriklausomai nuo jos, įsijungiame į daugybę kitų formalių ar neformalių grupių: mokykla, klasė, darbas, kaimynai… Kiekvienas esame ypatingas žmogus su savo pomėgiais, bendravimo kultūra, emocijomis, ateities planais ir lūkesčiais. Tačiau, kad ir kaip to nenorime, labai priklausome kitų žmonių ir jų požiūrio į mus, vertybių nesuderinamumo, asmenybinių skirtumų.

    Atitinkamai sudaryta ir specialisto vedama grupė tai maža bendruomenė, kuriai būdingi įprasti žmogaus kasdieniai santykiai. Grupėje, kaip mažoje ir saugioje aplinkoje, modeliuojami santykiai, specialisto prižiūrimi grupės nariai išbando naujus bendravimo modelius, sužino kaip su panašiomis situacijomis susitvarkė kiti grupės nariai, įgauna patirties. Grupėje yra galimybė vaizdžiau juos analizuoti, aptarti. Grupėje išgyvenamas intensyvesnis paramos jausmas - jos nariai turi daugiau galimybių išreikšti vienas kitam supratimą, paramą.

    Dažniausiai grupės būna mišrios, nes jos yra tarsi mažas visuomenės modelis. Dėl to psichoterapeutas rinkdamas grupę sieks, kad joje būtų vyrų ir moterų, jaunų ir vyresnių žmonių, vedusių ir nesusituokusių, t.t. Grupė ypač efektyvi tiems, kurie turi bendravimo sunkumų, nesvarbu, ar šie kyla visuomeniniame gyvenime, darbe, šeimoje, seksualiniuose santykiuose.

Grupinės psichoterapijos privalumai

    Asmeninėje psichoterapijoje psichoterapeutas dirba su vienu pacientu, užtikrina artimesnį paciento ir terapeuto ryšį, daugiau dėmesio ir laiko skiria paciento problemoms. Dažnai aptariamos intymios detalės, apie kurias pacientas nepasiruošęs kalbėti grupėje. Tai efektyvi pagalba pačio paciento suvokimui bei pokyčiams. Tačiau ji turi keletą trūkumų. Visų pirma, tai gana brangus gydymas. Antra, pacientas turi galimybę išgyventi ir analizuoti santykį su vienu žmogumi, t.y. terapeutu, dėl terapeuto nešališkumo dažnai prarandama galimybė išgirsti patarimą ar objektyvią nuomonę.

    Grupė suteikia unikalias galimybes, kurių nėra asmeninėje psichoterapijoje. Tai pirmiausiai mokymasis, tyrinėjant savo bendravimo su kitais žmonėmis stilių bei mokantis efektyvesnių bendravimo įgūdžių. Grupė sudaro galimybę pažvelgti į save ir savo problemas kitų akimis, modeliuoti savo elgesį „čia ir dabar”, išbandyti save konkrečiose bendravimo situacijose. Grupėje galima susilaukti įvairių reakcijų į savo elgesį iš kitų dalyvių. Tai gali padėti suprasti savo įprasto elgesio pasekmes ne tik grupėje, bet ir realiame gyvenime. Svarbiausia, kad grupėje galima leisti sau saugiai rizikuojant pabandyti pasielgti kitaip.

    Santykių struktūra, susiklostanti tarp grupės narių, yra panaši į kasdienę, paprastą, todėl gydymo metu įgyti nauji elgesio būdai lengviau pritaikomi realiame gyvenime.

Psichoterapinės grupės tikslai

Kiekvienas žmogus grupėje turi savo asmeninių tikslų. Tačiau egzistuoja ir bendrieji tikslai:
 • Išsiaiškinti savo problemas, suprasti jas ir atrasti jų sprendimo būdus.
 • Palaipsniui siekti didesnio ir tinkamesnio socialinio prisitaikymo.
 • Savęs paties ir savo santykių su kitais pažinimas.
 • Asmeninės atsakomybės už savo pasirinkimus gyvenime prisiėmimas.
 • Savo dvasinio potencialo atskleidimas ir tobulėjimas.

Šios terapijos metu galėsite:

 • Aiškiau suvokti save ir savo santykį su kitais.
 • Eksperimentuoti bei išbandyti naujas elgesio formas.
 • Atskleisti nepažintas asmenybės puses bei siekti asmenybės vientisumo.
 • Užbaigti neužbaigtus reikalus bei spręsti asmenines ir tarpasmenines problemas.
 • Siekti asmenybės fizinių, emocinių, intelektualinių ir dvasinių aspektų harmoningo vystymosi.

Bendrosios grupės taisyklės.

 • Konfidencialumas. Visi grupės dalyviai ir terapeutas privalo neskleisti žinių apie grupės darbą. Apie tai susitariama iš karto, prieš prasidedant grupei. Konfidencialia informacija yra žinios apie tai, ką kiti grupės dalyviai kalba ar daro grupėje, jų vardai ir pavardės bei kiti duomenys galintys atskleisti jų tapatybę.
 • Atvirumas ir nuoširdumas. Grupėje galima ir reikia kalbėti apie save. Rekomenduojama duoti ir atgalinį ryšį apie kitus narius, ką ir kaip jaučią pacientas, kaip jam atrodo kiti žmonės, jų problemos.
 • Atsakomybė. Čia negalimas joks fizinis ar psichinis smurtas. Prieš grupę ar jos metu negalima vartoti alkoholio ar narkotinių medžiagų.
 • Laisvė. Kiekvienas gali nutraukti bet kokį pokalbį apie jo asmenį, jeigu jaučia, kad jam ši tema nemaloni arba kad dar nepasiruošęs grupėje atsiverti.

Kokios būna grupės ?

    Yra įvairiausių psichoterapinių grupių. Tai gali būti nuo klasikinių psichoterapinių grupių, orientuotų į procesą, iki psichologinių švietėjiškų grupių, labiau panašesnių į paskaitas. Pastarosios yra trumpesnės (iki 10–15 susitikimų), ten vadovo vaidmuo yra direktyvesnis.

Ko tikimasi iš grupės dalyvių ?

    Iš grupės dalyvių laukiama, kad jie dalyvaus ir atvyks sutartu laiku. Tarp grupės narių užsimezga rišys. Reikalaujama, kad informacija apie kitus grupės dalyvius ir jų vardai būtų laikomi paslaptyje. Kai kada grupės dalyvių prašoma sudaryti sutartį, kiek susitikimų nuo grupės pradžios jie privalo lankyti. Paprastai tai būna nuo 3 iki 6 mėnesių. Šis laikotarpis būtinas, kad asmuo patirtų, kaip veikia grupinė psichoterapija. Grupės dalyviai nėra verčiami kalbėti, atskleisti intymias problemas, jei jie to nenori daryti. Žinoma, kuo asmuo aktyvesnis, kuo jis atviriau kalba apie save, savo jausmus ir išsako savo mintis, tuo didesnę naudą gauna.

Kita informacija

    Paprastai grupėje būna nuo 8 iki 12 dalyvių. Kai dalyvių skaičius viršija 15, tampa sudėtinga sukurti gydomąją aplinką ir trūksta laiko dirbti asmeniškai su kiekvienu dalyviu. Kiekvieno susitikimo trukmė gali būti nuo 1,5 iki 3 valandų. Grupės vyksta kartą per savaitę. Grupės trukmė priklauso nuo dalyvių problemų sunkumo ar keliamų tikslų. Ji gali tęstis nuo keleto mėnesių iki kelių metų. Grupės poveikis pasireiškia tik po 4–6 mėnesių.

Šio straipsnio turinys ir teisės į jį priklauso UAB MC LORAVITA. Draudžiama viešai naudoti šį tekstą ar tik jo dalį, nenurodžius šaltinio www.loravita.lt.

Papildomas darbas psichiatrui !

Darbui Klaipėdoje reikalingas PSICHIATRAS
www.loravita.lt/darbas

Paslaugos

Naujienos

Priklausomybės narkotikams gydymas
Abstinencijos simptomų dėl priklausomybės opioidams gydymas. Daugiau...

Priklausomybės alkoholiui gydymas
Medikamentinis kodavimas ne tik 12-ai, bet ir 3 bei 6 mėnesiams- dar patikimiau, dar pigiau. Daugiau...


Mūsų draugai

Pagalba azartiniams lošėjams

Priklausomybės alkoholiui gydymas

Psichologinės paslaugos Kaune

Psichologų katalogas

Kompiuteriai, GPS, servisas


Kitapsichiatras psichiatro pagalba konsultacija psichiatrai psichiatrinė psichiatrijos psichiatrija psichologinė diagnostika psichodiagnostika vaikų psichologas paauglių psichologas psichologo psichologinė diagnostika diagnozė diagnozuoja ištiria atlieka tyrimus psihologas psihologo psihologinis psihiatras psihiatro psihiatrija psihiatrinė tyrimas ištyrimas tyrimai atminties atminčiai asmenybės asmenybė emocijos emocijų emocijas mąstymas mąstymo mmse mini mental mmpi iq psichoterapija psichoterapeutas psichoterapeuto terapija terapeutas terapeuto asmeninė individuali grupinė porų poroms šeimų šeimos šeimoms šeimoje sąntykiai sąntykių problemos problemas pablogėjus pablogėjimas atšalimas atšalimo nesusikalbėjimas nesusikalbėjimui nesusikalbant nebendravimas nenoras nevalgo nevalgymas anoreksija anorexija anoreksijos anorexijos bulimija persyvalgymas bulimijos bulimijai anoreksijai anorexijai svorio svoris kritimas sumažėjimas sumažėjus mažėjant didėjant nutukimas tukimas antsvoris antsvorio viršsvoris viršsvorio antsvoriui viršsvoriui sorumas storumui per didelis atsikalbinejimas neklausymas atsikalbinėja neklauso nebendrauja nebendravimas nenori bendrauti eiti į mokyklą mokytis mokslai problema problemos problematiškas probelematiškų alkoholis vartojant vartoja alkoholį alkoholimas nuo alkoholio alkoholizmo geria geriant užgėrus užgėrimai girtuoklis girtuolystė girtuoklio užkodavimas kodavimas užsikoduoti užkoduoti koduoti gydyti pagydyti gydymas gydymo gydytojai gydytojas išblaivinimas blaivina išblaivna blaivinimo išblaivinimo detoksikuoja detoksikacija pagirių pagirios pagirioms priklausomybė priklausomas priklausomybės priklausomybei simptomai simptomų pachmielas pachmielo pachmielui pahmielas pahmielo pahmielui revia revijos ravios revija subaxone subaxono subaxonu suboxonu suboksonu suboksonas subaksonas saubaksonu suboxone suboxonu narkomanijos narkomanus narkotikai narkotikų heroinas neroino heroinui opijus opijatai opiatai opiatų opijatų pakaitinė pakaitinei lomkės lomkių lomkėms athodas athodams athodo atchodas atchodui atchodo hašišas hašišo hašišui narkotikas narkotikams narkomanas impotecija inpotencija impotencijos inpotencijos frigdiškumas frigidiškumo frigiškumas frigiškumo lytinis lytinės lytinių lyties varpa varpos varpai varpą makšties makštį makščiai makštimi besimylint mylėtis mylintis lovoje lovos lovą nestovi stovėjimas stovėjimu netraukia nesinori nesusijaudinu susijaudinti sujaudina nesujaudina pasitenkinti psitenkinimo pasitenkinimui pasitenkinant orgazmo orgazmas orgazmui šlapimo urogenitalinės urogenitalinė šlapimas šlapimo šlaplės šlaplę šlaplei besišlapinant nelaikymas susilaikymas nelaiko susilaiko venerologija venerines veneros venerinę venerologinę atsitiktiniai atsitiktinių potraukis potraukio noras noro nenoriu nesinori netraukia nedomina nemalonu skausmingas skausminga skaumingi kraujo greitis kraujotaka kraujotakos kraujotaką echoskopija echoskopuoja echoskopijai echoskopijos echoskopas ehoskopuoja ehoskopijai ehoskopijos ehoskopuoja prostata prostatos prostatai prostatitas prostatito šlapinimosi šlapinantis besišlapinant PSA antigenas antigenų antigenus HPB apyvarpė apyvarpės pasiatėlis penis penio peniui fimozė fimozės phimopzė phimozei phimozės apipjaustymas apipjaustymo apipjaustymui apipjaustimą berniukų berniukams berniukus berniuką berniuko vitaminai maisto papildai papildų papildus sportininkams sportui sporto sportuojantiems nerimui nerimo nerimą deprija depresijos depresijai miegas miego nemiga mieguistumas miegui užmigti užmigimas įtampa štampai stresui streso stresą įtampą kepenims kepenų kepenis apetitas apetito apetitui atminčiai atminties atmintis dėmesys dėmesio dėmesiusi nuovargis nuovargio nuovargti nuvargės nuvargusi nuvargimas nuovargį kaunas kaune klaipėda klaipėdoje klaipėdos kauno medicinos centras medikai medikas mediko gydytojas gydytojo gydytojai specialistas specialistai specialistų loravita lora vita depresija depresijos antidepresantų antidepresantais antidepresinis depresinė depresijai depresinės panikos prieuolis priepuolio priepuoliai priepuolių panika panikai baimės baimė baimingumas nepasitikėjimas nepasitikėjimo fobija fobijos fobijoms fobiją drebulys drebėjimas širdies širdžiai nervai nervuotumas nervingumas jautrumo jautrumui jautrumas padidėjęs sumažėjęs vargina vargstu vargsta jautri vegetodistonija vegetacinė nervų sistema vegetodistonijos vegetodistonijai vegetacinei vegetacinės sistemos svaigimas svaigimo svaigimui svaigimą sukimasis sukimą sukimusi sukimui svaigimas svaigimą svaigimo pykinimo pykinimas pykinimui pykinimą skausmas skausmo skausmingumas skausminga skausmingi skausmą skausmui tirpimas tirpimo tirpimą tirpimui trukčiojimas trukčioja trūkinėja vaidenasi girdi haliucinacija haliucinacijos vaidenimosi kalba komentuoja pataria tyčiojasi balti arkliai baltų arklių baltiems arkliams psichozės psichozė psichozei psichikos psichiką psichotropai psichotropinis psichiatrija psichozinis neuroleptikas neuroleptikų neuroleptikai neurolepsinis neurolepsinio neuroleptikais benzodiazepinai benzodiazepinus benzodiazepinų grupė grupės grupei trankvilizacija trankviliantai trankviliantų trnakviliantais trankviliantas trankviliatą xanax ksanaks xanaks xanakso ksanakso ksanaksui xanaxui xanaxą ksanaksą bromazepamas bromazepamui bromazepamais bromazepamo leksotanilis leksotanilio leksotaniliu leksotaniliui lexotanil lexotanilis lorafen lorafenas lorafeno laorafenui lorafenu loorafeną klonazepam klonazepamas kolanepamo klaonazepamui clonazepam clonazepamas clonazepamui tikas tiko tikui tiką pogimdyvinė pogimdyvinės po gimdymo pogimdyvinei senatvinei senatvinė sanatyvinei senatyvinė demencija silpnaprotystė silpnaprotis silpnapročiai demencijos demencija silpnaprotystę silpnaprotystei orientacijos orientacija dezorientacijs dezorientacijai dezotorientuotas orientuotas neorientuotas nusišneka nusišnekėjimas neištikimybė neištikimas neištikima neištikimybės neištikimo dirglumas piktumas dirglus piktas neramus piktumą dirglumą potrauminio potrauminis potrauminiam potrauminį postresinis stresinį streso šizofrenijos šizofrenija šizofrenijai šizofreniją shizofrenija shizofrenijos shizofrenijai shizofrenikas shizofrenikų shizofreniką šizofrenikas šizofrenikų šizofreniką kliedesys kliedesiai kliedesio kliedesiams kliedesių mdp maniakinė maniakas maniakų maniakui litis ličio bipolinio bipolinis bipoliniam svyravimas svyruojanti svyruoja generalizuoto generalizuotas generalizuotam obsesinis obsesinio obsesiniui obsesinį įkyrios įkyriai įkyrumai įkyrumus įkyrumą reakcija ūminė ūmi reaksijos reakcijai traukuliai traukulius trsaukuliams disociaicnių disociacinis disociaciniam asmenybinis asmenybės asmenybei hipohondrija hipohondrinio hipohondrijos hipohondrikui somatoforminė somatoforminės somatoforminei disfunkcijai disfunkcijos disfunkciją disfunkcija neurastenija neurastenijos neurasteniją košmariški košmarai košmarus košmarams košmarą vaginizmas vaginizmo vaginizmui vaginizmą ejekuliacija priešlaikinė priešlaikinės ejekuliacijos priešlaikinei orgazmo transeksualumo transeksualumui transeksualumas autizmas autismo autizmui autizmu hiperaktyvumas hiperaktyvus hyperaktyvumo hiperaktyvumo hyperaktyvus mikčiojimas mikčiojimo mikčiojimui mikčiojimą profesionalas profesionalus geras geriausias geriausio geriausi privatus privataus privačio privatų mokamas mokamų mokamos mokamoms mokami konfidencialu slapta neoficialu konfidencialiai slaptai nuolaidos nuolaida nuolaidoms nuolaidą.